Održavanje bazena ključno je za osiguravanje čiste, sigurne i higijenske vode za kupanje. Redovita briga o vodi i opremi ne samo da produžuje vijek trajanja bazena, već i smanjuje potrebu za korištenjem velikih količina kemikalija. U nastavku donosimo detaljan vodič za pravilno održavanje bazenske vode.
Prije nego što uđete u bazen, obavezno se istuširajte. Tuširanjem uklanjate prljavštinu, znoj, ulja i ostatke kozmetičkih proizvoda koji mogu zagađivati bazensku vodu. Na taj način smanjujete potrebu za dodatnim tretiranjem vode kemikalijama i osiguravate bolju kvalitetu vode za sve kupače.
Za održavanje čiste i sigurne vode potrebno je redovito provjeravati:
Mjerenje klora i pH vrijednosti potrebno je provoditi najmanje dva puta tjedno, a po potrebi i češće, osobito u toplijim danima kada je potrošnja kemikalija veća.
Da bi voda u bazenu ostala bistra i čista, cirkulacija je ključna. Pumpa i filtar trebaju biti uključeni barem 8 sati dnevno kako bi voda kontinuirano kružila, što:
Dugotrajno mirovanje vode može uzrokovati nakupljanje nečistoća i razvoj mikroorganizama, stoga je važno osigurati dobru cirkulaciju.
Filtracija je jedan od najvažnijih procesa u održavanju bazenske vode. Redovito čišćenje i održavanje filtra povećava njegovu učinkovitost, produžuje vijek trajanja i smanjuje potrebu za korištenjem dodatnih kemikalija. Vrste filtara i njihovo održavanje:
Svakih 10 do 15 dana preporučuje se zamjena 10% vode u bazenu. Iako filtracija uklanja većinu nečistoća, određeni spojevi poput nitrata i otopljenih tvari se s vremenom nakupljaju i mogu utjecati na kvalitetu vode. Zamjena dijela vode pomaže u:
Osim osnovnih koraka, korisno je primjenjivati i sljedeće savjete:
Pravilno održavanje bazenske vode zahtijeva dosljednost i pažnju, ali uz primjenu ovih savjeta, vaš bazen će uvijek biti čist, siguran i spreman za uživanje. Redovitom kontrolom kemijskih parametara, filtracijom i izmjenom dijela vode osigurat ćete optimalne uvjete za kupanje i produžiti trajanje bazenske opreme.